Magazín
Čas na rychlení větví dřevin, čas na Barborky
Doba řezu větví pro rychlení se v lidové pranostice vztahuje ke svátku svaté Barbory 4. prosince. Je tedy nejvyšší čas vzít nůžky do ruky a poohlédnout se po vhodných dřevinách.
Touha člověka po zeleni v šedých zimních dnech, ho vedla ke snaze zkrášlit si obydlí zelenou větvičkou či květem i v období vegetačního klidu. Dříve nebyly běžné rychlené řezané květy ze skleníků. I dnes však oceníme nenáročnost a v případě nákupu i cenovou dostupnost rychlených větví. Našimi předky je dobře odpozorováno, že právě 4. prosince bývá u většiny dřevin již naplněna doba fyziologicky podmíněného zimního klidu. Znamená to, že pupeny setrvávají v klidu jen díky nízkým teplotám, ale jakmile nastane výraznější oteplení začnou rašit. Překonání stádia fyziologického klidu však závisí na výši teplot předchozích dnů. Výše teplot a počet potřebných dnů se u jednotlivých dřevin liší. Například u Forsythia x intermedia byla zjištěna potřebná doba 720 hodin (30 dnů), kdy je teplota vzduchu pod +5°C. Počasí je ovšem vrtkavé a tak po teplém podzimu v některých oblastech Barborky špatně vykvétají. Příkladem může být i letošní rok, ale necháme se překvapit. Ve velkovýrobě se proto větve určené k rychlení často skladují potřebnou dobu v chladírnách, aby se zajistilo jejich stoprocentní vykvetení.
Forsythia x intermedia Prunus domestica | slivoň
Které dřeviny jsou vhodné? Všeobecně lze říci, že druhy, které běžně v přírodě vykvetou do konce dubna. Nejjednodušší a nejspolehlivější k rychlení je Forsythia (zlatice). Lze použít všechny kultivary, nejlépe však Forsythia x intermedia ‘Lynwood Gold’, ‘Spectabilis’, ‘Spring Glory’. Dobře se rychlí různé druhy rodu Prunus, což jsou vlastně ony Barborky z třešní. Můžeme je odebírat z višní i okrasných druhů např. Prunus triloba, Prunus dulcis, Prunus kurilensis, Prunus serrulata (třešně sakury), Prunus tenella (Amygdalus nana). Ve volné přírodě nařežeme Prunus avium (třešeň ptačí) a Prunus spinosa (trnka). Velmi dobře nakvete i Cornus mas (dřín), Jasminum nudiflorum (jasmín nahokvětý), kaliny Viburnum fareri a Viburnum opulus, všechny Hamamelis (vilíny). Dále můžeme použít i vzácnější keře, ale málokdo si troufne je uříznout např. Rhododendron hybr. ‘Praecox‘, Magnolia stellata, Daphne mezerum.
Viburnum farreri Rododendron hybr. 'Praecox'
Pro pozdnější rychlení od února se hodí Cytisus x praecox (čilimník), Chaenomeles (kdoulovec), Deutzia (trojpuk), Malus (okrasné jabloně).
Cytisus x praecox 'Boskoop Ruby' Chaenomeles
Pokud netrváme na květech a spokojíme se se svěžím olistěním, můžeme zkusit Betula (bříza), Larix (modřín), Acer (javor), Salix (vrby), Corylus (líska), Aesculus (jírovec).
Salix caprea Acer rubrum 'Red Sunset'
Jak na to? Větve zpravidla odebíráme od první poloviny prosince až do jejich přirozeného rozkvětu. Můsíme rozeznat větvičky se založenými květními pupeny. Bývají větší, kulatější a více nahloučeny (např. u třešní), než pupeny listové. Nejvhodnější větve nalezneme na jižní prosluněné staně. Řezem zároveň keř můžeme i tvarovat. Mladé rostliny, případně i nedávno zmlazené nemusí mít květní pupeny ještě založeny. Nejlépe je řezat větve dvouleté se silnějším dřevem (mají dostatek zásobních látek) o délce 50 – 100cm, podle velikosti vázy. Pokud větve odebíráme za mrazu, necháme větve několik hodin v chladné místnosti, poté se osvědčilo umístit je celé na 12h do vodní lázně o teplotě 25 – 30°C. Nakvétání je pak rychlejší a rovnoměrnější, zejména u prvního vánočního termínu. Také se doporučuje spodní konce větviček mírně rozklepnout kladivem, tím zajistíme lepší průchodnost pletiv. Do vázy můžeme přidat dezinfekční prostředek (např. Septonex v pudru na špičku nože) pro zabránění hnití vody. Vodu vyměňujeme minimálně 1x za týden a vždy obnovíme řezné plochy větví. Doporučené je i časté rosení, které omezí zasychání pupenů. Větve nakvétají obvykle za 2 – 4 týdny, což závisí na druhu i prostředí. Čím je příroda blíž k jaru, tím odebrané větvičky nakvétají rychleji a rovnoměrněji po celé délce. Když se rozvine asi třetina poupat, je ideální snížit teplotu okolí. Váza potom vydrží kvést mnohem déle.
Více rostlin vhodných k rychlení najdete i zde.
Diskuze
Z médií
Žravé housenky zavíječe zimostrázového opět decimují keře
14.8.2018 - hobby.cz
Prořezejte stromy, pomozte trvalkám, zasejte kořenovou zeleninu a špenát
23.3.2018 - hobby.cz
Nejchutnějším jablkem je Angold z Holovous, který vydrží až do dubna
25.1.2018 - hobby.cz
Pestrobarevná podzimní nadílka v zahradách
29.11.2017 - novinky.cz
Živý plot z jehličnanů: túje nejsou jediné, nebojte se smrku ani jedle
16.3.2017 - hobby.cz
Anketa
Budete letos svému trávníku provádět vertikutaci?
Ano, je to potřeba
35%
Ne, není to potřeba
33%
Ne, ale asi by mu to prospělo
33%
Celkem hlasovalo 14228 čtenářů.