Zahradnický portál zeleň.cz

vše o zahradě a zahradničení


Navigace:


Galerie rostlin

Allium schoenoprasum

český název: pažitka pobřežní

Allium schoenoprasum
Allium schoenoprasum
Allium schoenoprasum
Allium schoenoprasum
Allium schoenoprasum
Allium schoenoprasum
Allium schoenoprasum
Allium schoenoprasum

Allium schoenoprasum česky pažitka pobřežní se planě vyskytuje v horských údolí zejména ve Francii a Německu, ale i jinde v Evropě až do nadmořské výšky 2 500 m. Kulturní formě pěstované jako zelenina je nejbližší pažitka rostoucí v Alpách. V Evropě se pěstuje od 16. století. Na vychodě Evropy jsou rozšířené typy s hrubšími listy, kdežto ve střední a západní Evropě jsou oblíbené typy s velmi jemnou natí. Listy mají příjemně kořenitou chuť, kterou jim dodává obsažená silice. Mladé listy obsahují až 100 mgvitamínu C ve 100 g čerstvé hmoty. Listy 30 dnů staré ho však obsahují již jen 40 mg. Dále obsahuje vitamíny skupiny B, provitamín A a hojně minerálních látek. Pažitku používáme k ochucení mnoha studených i teplých pokrmů zásadně čerstvou a řežeme ji pokud možno vždy až těsně před použitím.

Pažitka je vytrvalá mrazuvzdorná rostlina. Vytváří bohaté trsy mající až 100 výhonků s 2 - 4 jemnými trubkovitými listy. Koření do hloubky 20 - 25 cm a snadno potlačuje plevele. Listy raší časně na jaře. Okolíky s množstvím fialových květů (100 i více) se objevují za 1,5 - 2 měsíce po vyrašení listů. Květní stvol je rovný, dutý, 20 - 30 cm široký. Semeno je černé, drobné. Jedná se o nenáročnou rostlinu, snadno se pěstuje i v květináči na okně, vyžaduje jen dostatek světla. Množí se dělením trsů na jaře, které sázíme do sponu 30 x 30. Nebo výsevem v březnu až dubnu či na konci léta v září až říjnu. Sklízíme postupně po celý rok, pravidelným seřezáváním natě zvyšujeme výnos a zabraňujeme tvorbě nežádoucích květů. Lze ji i snadno rychlit, takže nať můžeme sklízet i uprostřed zimy. Stačí si v létě připravit několik květináčků do kterých jsme zasadili oddělky  a postupně je přenášet do bytu, kde vyraší. Před přenesením do bytu je důležíté, aby rostliny krátce přešli mrazem. Pro kuchyňské účely se pěstují především kultivary např. 

'Praga' (dříve 'Pražská') - je raná, vysoce výnosná odrůda velmi vhodná k rychlení. Vyniká vysokým obsahem vitaminu C. Listy jsou silnější, delší, tmavozelené, ostřejší chuti. Velmi výnosná. Vegetační doba do první sklizně z volných ploch je 120 dnů, při rychlení 22 - 30 dnů. Při polním pěstování dává 5 - 7 sklizní. Z 10 m2 můžeme postupně získat 19 - 23 kg zelené natě, při rychlení z 1 m2 4 - 4,5 kg zelené natě.

'Jemná' - je raná odrůda s listy jemné,světle zelené barvy,příjemné chuti. Listy mají vysoký obsah vitamínu C.

'Erecta' - jelikož má pevnější vzpřímené listy, je vhodná k pěstování v květináčích. Má příjemnou mírně aromatickou chuť.



Předchozí | Další

Poslat známému


Diskuze

Údaje pro odeslání příspěvku


Opište 3 černé symboly:
captcha imag  
Diskuse k tématu je prázdná. Vložte do ní první příspěvek právě Vy.

Z médií

Žravé housenky zavíječe zimostrázového opět decimují keře
14.8.2018 - hobby.cz

Prořezejte stromy, pomozte trvalkám, zasejte kořenovou zeleninu a špenát
23.3.2018 - hobby.cz

Nejchutnějším jablkem je Angold z Holovous, který vydrží až do dubna
25.1.2018 - hobby.cz

Pestrobarevná podzimní nadílka v zahradách
29.11.2017 - novinky.cz

Živý plot z jehličnanů: túje nejsou jediné, nebojte se smrku ani jedle
16.3.2017 - hobby.cz

archiv médií


Anketa

Budete letos svému trávníku provádět vertikutaci?

Ano, je to potřeba
35% 35%
Ne, není to potřeba
33% 33%
Ne, ale asi by mu to prospělo
33% 33%

Celkem hlasovalo 14279 čtenářů.

Uživatelské galerie

Feferonky
Feferonky

další galerie

Přihlášení

Přihlašovací údaje

Galerie rostlin

Hosta fortunei 'Aureomarginata'
Hosta fortunei 'Aureomarginata'

další rostliny


Vyhledávání

Hledaný text

Hlavní menu:

Info:


© 2024 zelen.cz